);

9 tipů, jak se zbavit prokrastinace jednou provždy

prokrastinace

Patříte mezi krále odkládání? Pak vítejte ve světě prokrastinace. Důvodem pro odsouvání práce nebo důležitých úkolů nemusí být vždy jen lenost. Přinášíme několik cest, jak se této nevítané společnice navždy zbavit. Zkusíte to?

Nejnovější výzkumy poukazují na další příčinu prokrastinace – kromě staré dobré lenosti může odkládání způsobit také problém při zvládání stresu.  Mnohem snadněji se dokonce odkládají těžké a nepříjemné úlohy, jejichž vyřešení vyžaduje větší námahu. Přestože se tedy část pravidelných odkladačů snaží vyhnout hlavně strachu, prodleva s řešením práce a úkolů ironicky strach maximalizuje – z něj pramení dobře známý stres. Prokrastinace je tedy tak trochu nepříjemný začarovaný kruh. Kromě stresu mohou prokrastinátoři cítit také napětí, potíže se spánkem a pocit viny. Jak z toho tedy ven?

Zbavte se katastrofizace

Představami, že zvládnutí úkolu bude těžké, nesnesitelné a velmi nepříjemné, problém katastrofizujete – a je proto snazší jej odkládat a vyhýbat se mu. Jenže opak je pravdou – odsunutím nezískáte cenný čas navíc, naopak velké množství času ztratíte a věnujete jej zbytečnému stresu. Zkuste na problém pohlížet s nadhledem a představit si spíše úspěšné vyřešení. Naučte se stavět i k nepříjemné práci čelem – zvyk totiž dělá mistra.

Zaměřte se na své PROČ

Odkladači se často zaměřují na krátkodobou menší práci namísto řešení větších úkolů spojených s dlouhodobým užitkem. Zkuste si tedy u každé úlohy, kterou toužíte odložit, představit pozitivní výsledek a odpovězte si na otázku ‚‚Proč mám úkol splnit? Co mi to přinese? Jak se budu cítit?“. I tohle malé cvičení ve vás může vyvolat pozitivní emoce namísto negace – a hned budete blíže ke splnění cíle.

Trénujte s kalendářem

Zrušte ve svém slovníku spojení “Tohle udělám, až na to budu mít čas“, které s oblibou používají prokrastinátoři. Jistě to znáte – věta, která nikam nevede. Naučte se využívat diář nebo kalendář a plánujte konkrétní úkoly na konkrétní data a časy. Nebuďte zklamaní, jestli se vám hned nebude dařit. Ze začátku je možné, že úkol splnit nestihnete. Prostě jej přesuňte. Dejte si však limit maximálního počtu přesunutí, aby se váš kalendář nestal jen záznamovníkem dalšího odkládaní.

Zlomte to

Máte před sebou příliš těžký úkol? Zvažte, zda není jednodušší namísto boje jeho vyřešení rozdělit na snadné menší části nebo kratší časové úseky. Rozlomením složitého problému často přijdete na to, že vyřešení nebude tak těžké, jak se původně zdálo.

Zbavte se výmluv

Odkládání často souvisí s celou řadou výmluv. Nepotřebujete více času, nepotřebujete lepší náladu a nepotřebujete být pod tlakem. Buďte k sobě upřímní – ovládáte svůj mozek a věty, které vytváří, jsou omluvy pro nevyřešení úkolu teď a tady. Jestliže neskončíte s výmluvami, pravděpodobně neskončíte ani s odkládáním.

Získejte podporu

Partner, přítel, kolega či šéf mohou být skvělými společníky v boji proti prokrastinaci. Někdo druhý vám totiž může pomoci být zodpovědný. Spojte se pravidelně s někým blízkým, u koho se zavážete, že splníte daný úkol. Další osoba vám může poskytnout zpětnou vazbu a vy budete cítit větší zodpovědnost.

Správné prostředí

Důležitý vliv na odkládání práce má také prostředí, v němž se nacházíte. Bez produktivity to zkrátka nejde – snažte se tedy pracovní kout přizpůsobit svým potřebám. Když se budete cítit příjemně, budete náchylnější k úspěšnému dořešení úkolů. Energie je důležitá, proto nezapomeňte, že sociální sítě a telefon mají mít po dobu vaší práce pauzu. Právě jim často věnuje většina lidí zbytečnou energii a čas, o který by si zkrátili vyřešení svých povinností.

Zasloužená odměna

Dělejte si radost. Spojte vyřešení pracovních úloh s pozitivní asociací. Dejte si cíl, za který se odměníte. Ať už se jedná o úklid doma nebo vypracování pracovního projektu, do kterého se vám nechce, motivujte se – a při úspěšném bezodkladném zpracování si dopřejte něco dobrého, příjemný zážitek nebo si kupte něco, po čem toužíte. Nakonec uvidíte, že ani prokrastinace nebude mít šanci, když přijdete na to, co vás žene kupředu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články