);

Pár dobrých tipů, se kterými už konečně začnete šetřit!

Pěkná dovolená. Nové auto. Lepší bydlení. Něco na sebe. Tohle všechno jsou věci, na které si často chceme našetřit. Každý z nás má určitě minimálně jednu takovou položku na svém seznamu.

Určitě byste i vy rádi naspořili na něco pěkného, co si třeba už delší dobu přejete a po čem toužíte. Jenže naspořených financí je pořád strašně málo. Jak to ostatní dělají? Jak zvládají šetřit? Jaké jsou jejich fígle? Co já dělám špatně, že mi to nejde?

Proč se mi všechny peníze vždycky tak rychle rozkutálí a já přitom ani pořádně nevím, kam se vlastně poděly? V dnešním článku vám poradíme, jak konečně začít šetřit – tak se inspirujte a s chutí do toho!

Tip číslo jedna: musíte si stanovit rozpočet

Rozpočet – jedno slovíčko, které je pro mnoho lidí noční můrou. Ne každý totiž se stanoveným rozpočtem dokáže fungovat. Stejně tak nutno říci, že ne všichni si rozpočet umí nastavit – a to je právě velmi častá chyba. Chcete-li mít své peníze pod kontrolou a třeba i něco ušetřit, což je jistě vaším cílem, musíte se naučit stanovit si rozpočet.

Je jedno, jestli si ho nastavíte na týden nebo na měsíc (měsíční rozpočet doporučujeme), budete moci díky němu sledovat, kam vaše finance utíkají, zároveň ale budete mít pod kontrolou, kolik jich uteče a kam.

Tip číslo dva: hlídejte si drobné výdaje

Také patříte k lidem, kteří sem tam utratí 50 Kč, tuhle si koupí koláč za 20 Kč, tady investují třeba 30 Kč do dobrého kafe? V tom případě už vidíte důvod, kvůli kterému se vám nedaří šetřit. Mnoho lidí tyhle drobné výdaje považuje za nedůležité. Jednoduše si řeknou, že jedna dvacka sem, druhá dvacka tam – vždyť se přece nic neděje.

Jenže když se dvacka přidá ke dvacce, najednou už to není jen 20 Kč, ale 40 Kč. A když si tenhle drobný výdaj dopřejete třeba několikrát do týdne, na konci měsíce je z toho částka jako hrom. A přitom to tak na začátku vůbec nevypadalo, viďte?

Tip číslo tři: neutrácejte za věci, které nevyužijete

Velmi častá chyba, se kterou možná máte problém i vy. Jednoduše neodoláte a koupíte si nový pár bot, který si na sebe obujete 2x a poté bude bez povšimnutí ležet v botníku. Nebo utratíte pořádnou sumu za krásnou bundičku, kterou ale necháte ještě s visačkou viset ve skříni, protože k ní nemáte vhodné kalhoty ani top.

A těch zbytečností může být i mnohem více. Ne nadarmo se říká, že by měl člověk 2x otočit v ruce korunu, nežli se jí rozhodne utratit. Proto si dobře rozmyslete, než si něco koupíte, jestli danou věc opravdu potřebujete.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články