);

Pozor, blíží se konec! Aneb vyhoření se dá předejít, poradíme jak!

Vyhoření – jedno na první pohled ani ne tak nebezpečné slovíčko, za kterým se skrývá celá řada problémů. Možná to neznáte osobně, ale máte kolem sebe někoho, komu se to přihodilo – tak moc se zapálil do práce, že zanedbával své vlastní zdraví a nezdravý režim ho jednoho dne negativně dohnal. Jednoduše vyhořel.

Může se to stát každému. Stačí jen nepřemýšlet nad následky. Neřešit své zdraví. Málo spát. Hodně pracovat. Nyní přichází ta správná chvíle, kdy byste se měli zamyslet, jestli to náhodou také nepřeháníte.

Jestli se neženete příliš rychlým tempem kupředu, když by přitom bylo na místě trochu zpomalit. I syndromu vyhoření se dá předejít a my vám v dnešním článku poradíme jak.

Jak předejít syndromu vyhoření?

Syndrom vyhoření je negativní stav, během kterého můžete v tom lepším případě ztratit veškerou chuť i motivaci cokoli dělat. V tom horším případě to může odnést vaše zdraví a vás může zaskočit třeba taková srdeční příhoda. A je jedno, jestli je vám dvacet, pětatřicet nebo třeba padesát – když to přeženete, dožene vás to bez ohledu na věk.

Přinášíme vám proto několik tipů, s jejichž pomocí se dá vyhoření předejít. Budete-li je dodržovat, nemusíte se obávat, že i vás čeká podobný osud jako celou řadu lidí před vámi, kteří uháněli a uháněli, dokud nepadli…

Rada první: nepodceňujte spánek a odpočinek

Naše tělo je sice úžasný stroj, ale nemůžeme po něm chtít, aby neustále běželo na 110 %. Měli byste vědět, že naše tělo funguje tak, že jakmile jej dlouhou dobu extrémně zatěžujete, jednoho dne to prostě vzdá. Jednoduše vypoví službu a vy s tím nic nenaděláte.

Proto rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek a odpočinek, které naše tělo nutně potřebuje, aby mohlo nabírat nové síly a regenerovat.

Rada druhá: neberte možné příznaky na lehkou váhu

I když jste možná ještě úplně nevyhořeli, možná vám vaše tělo už nyní dává najevo, že něco není úplně v pořádku. I tady si dovolíme zopakovat to, co jsme řekli před pár řádky: tělo je úžasný stroj, na který se můžeme spolehnout. Jakmile se mu něco nelíbí, dokáže to dát jasně najevo a naším úkolem je tyhle náznaky nepodceňovat a nebrat je na lehkou váhu.

Možná už teď máte problémy se spánkem, nedaří se vám usnout nebo se naopak často budíte. Možná se nemůžete tak dobře soustředit, možná v práci nevydáváte ty nejlepší výkony. Tohle všechno mohou být náznaky toho, že se blížíte ke konci.

Rada třetí: obklopte se lidmi, kterým na vás záleží

Mít kolem sebe lidi, kterým na nás záleží, je v životě k nezaplacení. Máme tím na mysli lidi, kterým záleží jak na našem úspěchu v práci, tak i na našem zdraví.

Budete-li mít kolem sebe takové parťáky, které vám sice budou přát maximální úspěch, ale jakmile se jim bude zdát, že je toho na vás hodně, nebudou mít problém vás zastavit, pak máte z poloviny vyhráno.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články