);

Sedm tipů jak na duševní hygienu

V dnešním článku se budeme věnovat duševní hygieně a povíme si, proč je pro nás obzvláště v dnešní době tak důležitá.  A co si pod tímto pojmem představit?

Tak, jako pečujeme o naše tělo, musíme pečovat i o naši duši, tzv. mentální zdraví. Duševní hygiena je totiž důležitým nástrojem prevence proti vyhoření, depresi, a dalším psychickým potížím. Jedná se tedy o jakýsi odpočinek, který bychom měli pravidelně naší mysli dopřávat. Takový malý restart našeho mozku, který je důležitý pro jeho optimální výkon.
Podívejme se tedy jak na to:

1. Nauče se pravidelně relaxovat

Najděte si chvilku pro sebe a přečtěte si příjemnou knihu, nebo si užijte relax v sauně či při masáži. Zkuste pravidelně meditovat. Meditace pomáhá zklidnit a vyčistit mysl a utřídit myšlenky.

2. Nebere si práci domů

Naučte se své myšlenky na práci nechat v kanceláři a po pracovní době se věnujte jen své rodině, přátelům nebo sobě.

3. Zaveďte si TO DO list

TO DO list vám pomůže hlídat si všechny úkoly tak, abyste je nemuseli nosit v hlavně a výrazně tak uleví vaší mysli. Jeho výhodou je také to, že vás naučí vyřizovat si resty včas a ty vás pak při odpočinku nebudou strašit.

4. Jednou za čas si dopřejte day off

Jednoduše vypněte internet nechoďte na sociální sítě a věnujte se opravdu jen tomu, co vás baví a naplňuje.

5. Zkuste aktivní odpočinek

Pokud trávíte celé dny v kanceláři, zkuste zařadit do svého programu pravidelnou sportovní aktivitu. Při sportu naše tělo vylučuje endorfin, kterému říkáme také hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu a pocity štěstí.

6. Mějte zdravé vztahy

Udržujte si dobré vztahy v rodině, v zaměstnání i s přáteli. Základem dobrých vztahů je vždy komunikace. Mluvte o svých snech, potřebách i nezdarech a vyslechněte si také co vám říkají ostatní.

7. Dobrá nálada vzniká ve střevech

Zdravá strava je velmi důležitá nejen pro tělo, ale i pro mysl. Střevní bakterie produkují látky ovlivňující náladu a to, co jíme tak ovlivňuje i to, jak se cítíme. Špatně sestavený jídelníček může být příčinou vaší podrážděnosti, špatné nálady nebo dokonce depresí. Snažte se tedy jíst zdravě a vyváženě a dopřejte si kvalitní potraviny.

Chceme-li v práci, ale i v osobním životě podávat výborné výkony a nezbláznit se z toho, nesmíme tuto důležitou složku péče o naše zdraví opomíjet. A koho by třeba napadlo, jestli není příliš sobecké se jednou za čas také věnovat sami sobě, tak vás mohu ujistit, že není! Ostatně výhody pocítí i vaše okolí. Budete milí na kolegy v práci nebo na partnery, stresové situace budete řešit lépe a zbyde vám energie i na hry s dětmi. Naučte se o sebe pečovat a začněte už dnes!

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články