);

Úspěchu nedosáhnete, budete-li žít tak, jak od vás druzí očekávají

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že štěstí a úspěchu lze v životě dosáhnout pouze tak, že budou neustále plnit přání a představy těch druhých. Těžko říci, kdy se v nás poprvé zrodí tahle podvědomá myšlenka, že musíme žít tak, jak od nás druzí očekávají.

Jisté ale je, že v nás postupně roste a graduje, dokud nás touha plnit přání jiných ve snaze být úspěšný nezačne dokonale ovládat. A pak už je úplně pozdě.

Možná za to mohou rodiče, kteří nám v útlém věku často připomínají, že dokud žijeme pod jejich střechou, musíme je poslouchat. Podporují to i učitelé, kteří na nás apelují, že dokud nedospějeme, nemáme dostatek rozumu, abychom rozhodovali sami.

Ani v dospělosti často nežijeme podle sebe, protože nastupujeme do práce, kde na nás tlačí nadřízený, který se musí poslouchat. A takhle to jde pořád dokola. Už jsme možná odhalili, kde touha žít podle přání ostatních vzniká a odkud pramení.

To ale není cílem dnešního článku. Naopak vám chceme ukázat, že dokud se budete řídit tím, co po vás chtějí druzí, nikdy nebudete spokojeni sami se sebou.

Uvědomte si, že vy se znáte nejlépe

Lidé okolo nás se často tváří, že nás znají lépe, nežli jak známe my sami sebe. Je to hloupost. Uvědomte si, že nikdo vás nezná tak dobře, jako se znáte vy sami. Tak to prostě je a vždycky to tak bylo.

Možná máte kolem sebe lidi, kteří si myslí, že vás dobře znají a to jim dává příležitost s vámi manipulovat, ovládat vás a nechat vás skákat, jak oni pískají. Žádné takové právo nemají. Vy se znáte nejlépe a jedině vy můžete sami o sobě rozhodovat. Myslete na to.

Najděte si více času na lidi, kteří za to stojí

Představte si situaci, kdy se scházíte s partou přátel, která vás nedokáže ocenit. Vždycky se najde důvod, kvůli kterému si vás budou dobírat – nepovedlo se vám něco v práci, nedaří se vám v osobním životě, zase jste přibrali. Může toho být hodně, nebudeme zde vyjmenovávat všechny možné scénáře.

Jde nám o to poukázat na to, že dáváte čas lidem, kteří si vás neváží místo toho, abyste ten čas věnovali lidem, kteří za to stojí. Obklopte se lidmi, kterým nebudete muset neustále něco dokazovat nebo se před nimi obhajovat, protože oni vás budou brát takové, jací jste.

Nemusíte mít vedle sebe někoho, kdo vás povede

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že kolem sebe potřebují lidi, jež jim dokážou poradit, doporučit nebo je správně nasměrovat. Těchto lidí se pak drží doslova jako klíšťata, protože časem nabydou dojmu, že se nemůžou vydat na cestu bez nich. Nechávají se od nich tzv. držet za ruku, protože jsou si tak jistější.

Pravda je ale taková, že žádnou pomocnou ruku nepotřebují, to jen ti druzí v nich vyvolali takový pocit. A ten je naprosto zbytečný. Naučte se vydat se na cestu sami, bez pomoci druhých, protože jedině tak se naučíte být samostatný.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články