);

Vztahy dělají člověka, aneb tohle říkejme druhým nejlépe každý den

Moderní doba s sebou přináší celou řadu změn. Jednu z nejvýraznějších můžeme pociťovat ve vztazích, které máme s druhými lidmi.

Ačkoli bychom si mohli myslet, že díky všem těm vymoženostem, jako jsou mobilní telefony nebo třeba sociální sítě, k sobě najednou budeme mít mnohem blíže, je tomu spíše naopak. Bohužel. Každý z nás má kolem sebe celou řadu lidí. Některé vídáme každý den, takže jsou pro nás jakousi samozřejmostí.

Jiné vidíme jen zřídka, takže jsou nám vzácnější. Jenže mnohdy ani těm, které máme přímo vedle sebe, neříkáme věci, které bychom jim říkat měli. A to je chyba.

Říkejme si věci, které nejsou samozřejmostí

Jsou věci, které bychom měli těm druhým říkat častěji, i když je mnohdy považujeme za naprostou samozřejmost. Jsou to věci, které jsou sice úplně běžné, ale druhému mohou vykouzlit úsměv na tváři, potěšit jej nebo mu naopak ukázat, jak moc vám na něm záleží.

Děkuji

Slovíčko „děkuji“ učíme děti říkat už v jejich útlém věku. Snažíme se je tak naučit slušnému chování, což je samozřejmě v pořádku. Umět poděkovat by sice měla být samozřejmost, bohužel ne pro každého. Přitom vám to neublíží a druhému to udělá radost.

Ať už pro vás kdokoli udělá cokoli (ať už to bude váš partner, nejlepší kamarádka nebo třeba úplně cizí paní v tramvaji) nezapomeňte dotyčnému říci děkuji. A poděkovat můžete i sami sobě.

Miluji tě

Dvě slůvka, na která čekáme v různých obdobích našeho života. Když je ve vztahu slyšíme poprvé, jsou pro nás mnohdy překvapením. Později pokaždé zahřejí u srdíčka. Jsou to sice jen dvě krátká slůvka, která ale znamenají mnoho. Slovíčka, která potěší nejen toho druhého, ale které udělají radost i vám.

Dokážeš to

Dokážu to. Dokážeš to. I tahle dvě slovíčka můžete říkat jak lidem okolo sebe, tak i sami sobě. A říkat si je můžete tak často, jak budete potřebovat. Pamatujte, že se vám v životě nepovede nic, o co se nepokusíte – ať už to bude cokoli.

Řeknete-li tato dvě slůvka člověku vedle vás, dodáte mu tím oporu, ať už se chystá udělat cokoli. A mnohdy je pocit, že nám někdo věří, opravdu k nezaplacení.

Promiň

Je lidské dělat chyby a je stejně tak lidské se omluvit. Když se někomu za něco omluvíte, dáte mu tak najevo, že vás nejen nastalá situace mrzí, ale především že vám na něm záleží. Cítíte-li se za něco provinění, neváhejte se za nastalou situaci omluvit. Vyčistí se vzduch, urovnají se neshody.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články