NE – nejkratší slovíčko, které ale může hodně znamenat. Možná i vám už jako malým dětem rodiče vštěpovali do hlavy, že lidé si mají pomáhat. Bylo vám často vysvětlováno, že jakmile nás někdo slušně požádá o pomoc, měli bychom mu vyhovět. A vy jste s tímto přesvědčením vyrostli a slovíčko ne nepoužíváte tak často, jak byste asi měli.
Někdy je ale lepší říci ne. Jakmile se totiž tohle slůvko nenaučíte používat, automaticky se stanete nástrojem těch druhých. A pokud se rozhodnou jej použít, budete jim prakticky sloužit. A to přece není tak úplně v pořádku – co myslíte?
Umíte říkat ne? Měli byste!
A teď ruku na srdce: umíte v životě říkat ne? A to nejen sami sobě, kdy si chcete něco odepřít, ale především lidem okolo vás. Dokážete je odmítnout? Pokud teď vrtíte hlavou, že zrovna touhle dovedností neoplýváte, pak věřte, že byste se ji měli naučit. Říkat ne je totiž naprosto v pořádku a my vám v dnešním článku poradíme, jak se naučit říkat ne a přestat si to vyčítat.
Tip číslo jedna: jděte na to od lesa
Pakliže neumíte říkat ne, jděte na to nejdříve pěkně pomalu – jak se říká „od lesa“. Jakmile vás někdo o něco požádá a ve vašem zájmu bude jej odmítnout, nemusíte jej odpálkovat drsným slovíčkem ne.
Místo toho použijte tzv. měkčí variantu – můžete mu říci například „promiň, ale teď zrovna nemám čas“ nebo třeba „nezlob se, ale zrovna se mi to nehodí“ a podobně. Těch variant je celá řada, dá se použít mnoho jiných větiček.
Tip číslo dva: na otázku reagujte otázkou
Tohle řešení se hodí především do práce. Představte si situaci, kdy za vámi přijde váš nadřízený a zeptá se vás, jestli kromě již zadané práce uděláte ještě něco navíc. V tu chvíli, pokud víte, že je toho na váš příliš, se nadřízeného nebojte zeptat, jestli žádá kvantitu nebo kvalitu?
Na jeho otázku reagujte otázkou, neřeknete tak přímo ne, ale slušně a asertivně odmítnete. Naznačte mu, že jakmile budete dělat ještě něco navíc, vaše výsledky s největší pravděpodobností nebudou tak vysoké.
Tip číslo tři: uvědomte si, že to děláte pro sebe
Říci ne je někdy to nejlepší řešení, jak myslet sám na sobě. Být sobec totiž není vždy úplně na škodu a věřte, že i vy si to můžete dovolit. Uvědomte si, že právě tím, že někomu řeknete ne a tím pádem ho odmítnete, získáte více času pro sebe.
Požádal vás kolega, jestli danou činnost neuděláte za něj, přičemž vy jste chtěli brzy odejít za rodinou? Řekněte mu ne. Není na tom nic špatného, není vaše povinnost neustále vyhovět druhým a zanedbávat tím sami sebe.